Metoda Thomasa – trafne decyzje HR i wsparcie w rozwoju

Metoda Thomasa (Thomas PPA) podobnie jak kwestionariusz DISC daje odpowiedzi na wiele istotnych pytań dotyczących człowieka i jego zachowania w pracy

Metoda Thomasa to krótkie badanie testowe, ok 10 min. dzięki któremu możemy opracować raport pokazujący, jak badana osoba zachowuje się w 3 głównych obszarach swojego życia, czyli:

I. jak zachowuje się NATURALNIE

II. jak modyfikuje swoje zachowania W PRACY (czy i w jak znacznym stopniu przybiera w pracy inną, niż naturalna, „maskę”)

III. jak modyfikuje swoje naturalne zachowania POD WPŁYWEM PRESJI

Dzięki temu otrzymujemy informacje:

 • Jaki rodzaj zadań ta osoba będzie realizować z największą efektywnością a do czego nie specjalnie się kwalifikuje
 • Z jakim rodzajem wyzwań z dużym prawdopodobieństwem sobie poradzi a co może być dla tej osoby postrzegane jako trudne
 • Co tę osobę motywuje, a co demotywuje, jakie ma potrzeby i co może sprawić, że się silnie zaangażuje lub straci swoje zainteresowanie zadaniami
 • Jak najlepiej komunikować się z tą osobą a czego w relacjach z nią lepiej unikać
 • Jaka ścieżka rozwoju będzie dla wskazanej osoby najlepsza
 • Jakie są przyczyny osiągania lub braku sukcesów w pracy przez różne osoby, przy podobnych warunkach zewnętrznych i kwalifikacjach

Metoda Thomasa umożliwia prezentację kluczowych czynników charakteryzujących profil zachowań badanej osoby w bardzo przejrzysty sposób na wykresie – graficznie w aspekcie aż 8 możliwych czynników.

Powiązania w rodzinie, czyli 8-czynnikowa Metoda Thomasa a 4 czynniki DISC

Model 4-czynnikowy opracowany w 1928 roku przez amerykańskiego psychologa Williama Moultona Marstona i znany pod nazwą DISC:

 • Dominance = Dominacja
 • Influence lub Inducement = Wpływ, Komunikacja
 • Steadiness lub Submission = Stabilizacja
 • Compliance lub Caution = Sumienność

został uzupełniony i wzbogacony począwszy od przełomu lat 50/60-tych XX w. na podstawie badań prowadzonych przez wiele lat w środowisku zawodowym przez dr Thomasa Hendricksona (stąd potoczna nazwa Model Thomasa) o dodatkowe 4 czynniki wspierające, będące odwrotnością czynników głównych.

Anna Podgórska, Ekspert Metod Thomasa i Hogana

Kilkanaście lat naszych doświadczeń w stosowaniu tej metody do badania profili zawodowych i opracowywania raportów dla setek osób, wspierania procesów rekrutacji oraz prowadzenia działań rozwojowych i przeprowadzania przez zmiany menedżerów i całych zespołów, możemy stwierdzić, że podejście, które proponuje metoda Thomasa, bardzo efektywnie sprawdza się w praktyce naszych Klientów.

Możesz przeczytać więcej również o metodzie DISC D3, lub od razu skontaktuj się z nami

Zadaj pytanie naszemu Ekspertowi

Metoda Thomasa w budowaniu Profilu Stanowiska Pracy, czyli PROFESJOGRAMU

Dzięki metodzie Thomasa możemy również uzyskać cenne informacje dotyczące pożądanych dla firmy, modelowych cech i predyspozycji hipotetycznego kandydata, potrzebnych do skutecznego wykonywania pracy na danym stanowisku, dających największe prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu.

Ta wiedza służy nam do zbudowania modelu poszukiwanego kandydata przy rekrutacji wewnętrznej lub zewnętrznej, czyli Profesjogramu, który:

 • pomoże nam uporządkować oczekiwania i zakres zadań przydzielonych do danego stanowiska
 • wskaże nam, kogo szukamy
 • jest bardzo pomocny podczas analizy cv
 • daje cenne wskazówki do przeprowadzaniu ustrukturalizowanych wywiadów z kandydatami
 • pomaga uporządkować i ustalić wagę obserwacji na temat kandydatów

Jeżeli jest sporządzony na odpowiednio wczesnym etapie może nam posłużyć do właściwego skonstruowania ogłoszenia o poszukiwaniu kandydatów (chodzi o słowa kluczowe przyciągające lub zniechęcające odpowiednie osoby).

Na podstawie PROFESJOGRAMU → tu możesz przeczytać o nim więcej jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie, którego z kilku kandydatów do pracy najlepiej przyjąć lub awansować w kontekście wymogów danego stanowiska, specyfiki zespołu i organizacji.

Zapytaj nas o rozwiązania dla Ciebie